Egészséges bőr esetén 4 különböző bőrtípust különböztetünk meg.
Normál bőr
Gyakran használt kifejezés, a kiegyensúlyozott bőrre vonatkozik. Ebben az esetben a faggyú és a nedvesség egyensúlyban van. Ilyenkor a bőr enyhén rózsaszínes, selymes és puha, nem éktelenkednek pattanások rajta.
Száraz bőr
Száraz bőr esetén a bőr kevesebb faggyút termel, így lipidhiány lép fel, ami a nedvesség megtartásáért felelős. A bőrszárazság mértéke eltérő lehet, nők esetén gyakoribb. Fokozott verejtékezés hozzájárul a bőr kiszáradásához, illetve a kevés folyadékfogyasztás. A természetes hidratáló faktorok (urea, aminosavak), illetve az epidermális lipidek (zsírsavak, koleszterol) hiánya növeli a bőrszárazság esélyét. A száraz bőr első jelei a repedezett, rugalmatlan bőr.
Zsíros bőr
Zsíros bőr esetén – a száraz bőrrel ellentétben – a bőr túl sok faggyút termel. Ehhez hozzájárulhat a genetika, valamilyen gyógyszeres kezelés vagy épp a mindennapos stressz. A zsíros bőr fényesebb, a pórusok jobban látszanak, gyakran jelennek meg mitesszerek, pattanások a bőrön.
Kombinált bőr
Vegyes bőr esetén a T-zóna és az orcák bőrtípusa eltérő. Gyakori eset, hogy a T-zónában zsírosabb a bőr, mint a többi területen.
Fontos, hogy az eltérő bőrtípusok más-más ápolási módot kívánnak, így különös figyelmet kell fordítani bőrtípusunk helyes beazonosítására, hisz egy rosszul megválasztott kezelés tovább ronthat bőrünk állapotán.
Száraz bőr esetén a hidratálás a legfontosabb, mélyhidratáló, nyugtató összetevők használata javasolt, illetve bizonyított, hogy több folyadék fogyasztása is segít helyreállítani a száraz bőrt. Zsíros bőr esetén az alapos tisztítás, hámlasztás célszerű, illetve kerülendőek azok az élelmiszerek, amelyek fokozzák a bőr gyulladt állapotát, mint pl. a tejtermékek, olajos magvak. Kombinált bőr ápolása esetén a legnagyobb, dominánsabb bőrtípus kezelése a prioritás, ezt követően lehet célzottan kezelni a kisebb, problémás területeket.